Povedali o nás v médiach
Lesné škôlky v relácii RTVS – AHOJ SLOVENSKO
a rozhovor s predsedom občianskeho združenia Otvorená škôlka Mgr. Robertom Sabom, PhD.
17.08.2017
pozri si reportáž o lesných škôlkach
Kde vychovať odvážnych a zodpovedných? V lese.
ANDREJ BARÁT, Pravda | 13.01.2017 07:00
Albert Einstein zanechal gymnázium, pretože bolo prísne. Rok strávil bezcieľnym potĺkaním. Čítal Kanta a navštevoval prednášky na Pavijskej univerzite. Nebol zapísaný, neskladal skúšky. Robil to len tak pre potešenie, ako opisuje fyzik Carlo Rovelli. „Takýmto spôsobom sa z človeka stáva seriózny vedec.”
Navštívili sme zopár nezvyčajných škôlok, kde sa deti tiež zdanlivo ponevierajú. Skáču na vratkých drevách cez potok. Spoznávajú rovnováhu. Tí nešikovnejší chlad. Zima vôbec nie je sivá, hýri farbami. Prináša ich sýkorka. Deti sa vŕtajú v blate. Lozia po stromoch. Odlamujú konáre a vyrábajú si vlastné hračky. Nie, to neznamená, že tu rastie ďalší Einstein. Ale rastie tu človek, ktorý má slobodu spoznávať. Ovoniava, ohmatáva, cíti svet, jeho výzvy a riziká. A je na jeho kreativite, ako sa s nimi popasuje.
Kde sa lepšie učiť o mravcoch, než priamo v mravenisku?
Deti z lesných klubov majú často lepšiu imunitu a sú zvyknuté byť vonku za každého počasia, hovorí sprievodkyňa detí z Lesného klubu Mravenisko a absolventka Sokratovho inštitútu, MICHAELA RIDZOŇOVÁ.
Ako vyzerá bežný deň v lesnej škôlke?
V prevažnej miere to závisí od konkrétneho lesného klubu, pretože každý funguje trošku inak. Deň je prispôsobený aj tomu, či má lesný klub zázemie alebo nie. V našom lesnom klube v Banskej Bystrici nám ako zázemie slúži komunitné centrum s veľkou záhradou, kde trávime daždivejšie dni. Inak sme celý čas niekde vonku, aj keď nie nutne v prírode. Naposledy sme boli pozrieť prírodovedné múzeum, boli pre deti pripravené rôzne aktivity týkajúce sa lesa. Lesnú škôlku vnímam ako priestor, kde deti naozaj majú šancu stretnúť sa aj s bežnými životnými situáciami – poslať list, zaplatiť, kúpiť si lístok na autobus…
Povedali o nás deti
“Páči sa mi, že bývame v lese.”
“Mne sa páči, keď je hmla lebo bude padať sneh!”
“Najradšej sa naháňam.”
“Najviac mi chutí opečená mrkva a že si môžem opekať a rozprávať sa a hrať.”
“Najradšej lozím po stromoch.”
“… že sa máme kde schovávať.”
“Mne sa najviac páči, ze sme v lese a mám aj rada, keď sa vozíme vo vlaku.”
“Páči sa mi tu, lebo chodíme na výlety.”
“Najradšej mám koláč, ktorý si urobíme spolu, lebo ich tam mám rada.”
Povedali o nás rodičia
„Ahojte, zriadili ste úžasnú škôlku. Dnes sme s Maxom a Mášou boli na pol dňa a dúfam, že nepotrvá dlho a odváži sa sám. Možno ešte raz s manželom by sa s nimi mohli pomotkať …a pôjde to, dúfam. Deti su perfektne samostatné a zvládajú ten lesný režim krásne. Mne sa tam tiež páči, až ľutujem, že tam nechodím sama. Myslím, že som si posunula hranice toho, čo s ročným dieťaťom zvládneme. Asi by mali niektoré ženy prejsť takýmto výcvikom, aby sa nebáli vyraziť s deťmi ďalej ako na detské ihrisko.“
“Je to miesto, kde sa stretávaju výškou veľkí a malí priatelia s otvorenou mysľou.”
“Dáva našej dcére zdravie a lásku k prírode.”
“Mravenisko dáva slnko, vodu, vzduch, zdravú stravu a pevné zdravíčko.”
“Deti sa učia vynájsť a zabávať s kamarátmi aj bez hračiek. Kľudne aj celý deň na lúke.”
“Mravenisko dáva deťom silnú odolnosť voči chorobám, počasiu, elektronike a virtuálnemu svetu.”
“Mravenisko sú pre nás neobyčajné zážitky.”
„Mravenisko je zažiť zmeny ročných období na vlastnej koži.“
“Pre viac vzduchu bez rozruchu sme si vybrali Mravenisko.”