Čo zbaliť deťom do batohu:

  • náhradné oblečenie: podľa ročného obdobia, ideálne komplet (ponožky – aj dvoje, nohavice/tepláky, tričko s dlhým rukávom, pršiplášť, ľahké topánky)
  • niečo na pitie: najlepšia je čistá voda
  • desiata: nie sladká, napr. rožok s nátierkou, zelenina
  • obed majú deti spoločný, zabezpečuje ho Reštaurácia Červený Rak formou donášky, deťom stačí pribaliť misku a lyžicu v sáčku.
  • olovrant: ovocie (nie mäkké), sušené ovocie, orechy.

Prosíme nebaľte deťom do lesného klubu sladkosti, sladké nápoje ani mliečne výrobky, ktoré sa rýchlo pokazia!

Riziká a prínosy vyplývajúce z účasti dieťaťa na aktivitách projektu Lesný klub Mravenisko

Uvedomujeme si obavy, strach a neistotu, ktoré vyplývajú z toho, že naše aktivity sú v prevažnej miere situované do exteriéru. Deťom poskytujeme maximálny priestor na tzv. dobrodružnú hru s prvkami rizika. Lezieme na stromy, hráme sa v potoku a jeho blízkosti, bádame na lúkach a v blízkom lese. Taktiež pravidelne pracujeme so skutočným náradím (pílkou, nožom, motyčkou, hrabľami a pod.). Sedíme a opekáme, či sa len tak zohrievame pri ohnisku. Užívame si rýchlosť pri behu, skákaní, preliezaní, sánkovaní, bojoch s palicami… Často cestujeme a premiestňujeme sa aj v mestskom prostredí, navštevujeme najrôznejšie inštitúcie a podujatia.

Toto všetko je pre deti zdrojom radosti zo zážitkov a napĺňaním základných potrieb. Zároveň sa takto, tým najprirodzenejším spôsobom, učíme a získavame dôležité skúsenosti. Na druhej strane je prirodzené, že sa s tým spája aj zvýšené riziko úrazu, poranenia, nepríjemného prekvapenia a pod. Preto pracujeme s metodikou, ktorá sa práve v prostredí detských lesných klubov, alebo lesných materských škôl bežne používa vo viacerých krajinách sveta. Prínosy definujeme v súlade s „Adaptáciou výkonových štandardov“, čo je metodický materiál pre plánovanie výchovno-vzdelávacej činnosti v materských školách (vydal Štátny pedagogický ústav, 2016).

Téma strachov, obáv a neistoty je prirodzená a my sa jej nevyhýbame. Je to téma, ku ktorej sa pravidelne vraciame a budeme vracať. Ak máte akékoľvek podnety, otázky, návrhy k tejto diskusii, neváhajte a určite ich pomenujte nahlas. Určite si nájdeme čas a budeme ich spoločne riešiť, hovoriť o nich. Každý podnet, každá otázka, každý návrh majú svoj význam a je dôležité o nich spoločne diskutovať.

Tabuľku „rizík a prínosov“ tak, ako sme ju vyhodnotili spolu s rodičmi si môžete stiahnúť TU.